Yıldırım Deşarjı

15.10.2019

Doğa olayı olan yıldırım düşmesinin etkilerini canlılara aktarmadan direk toprağa ileten paratonerlerin iki çeşidi bulunur. Bunlar iç yıldırımlıklar ve dış yıldırımlıklar olarak ayrılmaktadır. Dış yıldırımlıklar; Kafes yönetimi, erken akım yayıcı ve Franklin çubuğu olmaktadır. İç yıldırımlıklar ise; üç sınıf(B – C – D) olarak ayrılmaktadır.

Dış yıldırımlıkların içinde bulunanları kısaca sizlere açıklayalım. Franklin çubuğu genel olarak cami minareleri, kuleler ve yüksek binalarda kullanılmaktadır. Bu binaların en uç noktalarına yerleştirilen metal çubuk ile enerji toprağa aktarılır. Faraday kafesinde ise; yıldırımdan korunacak olan bina kesintisiz iletken ile çevrelenerek sarılır. Binanın çevresinde sivri uç bırakmadan iletken teller ile sarılması dikkat edilmesi gereken unsurlardandır.

Dünyada paratoner kullanımında yasaklı olanlar vardır. Bunların yasaklı olması canlılara zarar verdiği içindir. Radyoaktif paratonerler bu konumda yasaklı listesinde bulunmaktadır. Dünyada bu araçlar kullanılmamaktadır. Paratoner kullanımının genel amacı yere düşen yıldırımın önlenmesidir. Fakat bazı durumlarda düşen yıldırımlar akım değişiklerine kapılırlar. Bunları önlemek içinde iç yıldırımlıklar kullanılmaktadır. Bunlardan B sınıfı ana panoya, C sınıfı tali panoya D sınıfı ise cihaz önlerine kullanılmaktadır. Bu iç yıldırımlıklar konusunda uzman mühendisler tarafından duruma göre ayarlanabilen ve özel olarak ayarlanmaktadır. İnsan sağlığına ve canına tehlike arz eden yıldırım düşmesinin genel anlamda korunmasını ve toprağa iletilmesi paratonerler sayesinde sağlanmaktadır. Bu ürünler sayesinde insan canı ve sağlığı doğa olayı karşısında tehlikeli durum olmaktan çıkmaktadır.

Etiketler