Topraklama Ölçümü Yönetmeliği

15.10.2019

Elektrik tesisatlarında topraklama ölçümü yapılması zorunludur. Bunun sebebi de tesisatta meydana gelebilecek olan durumlar karşısında hazırlıklı olmaktır. Topraklama ölçümü yapılmadan kullanılmaya başlayan bir elektrik tesisatı, risk taşıyacaktır. Binada olabilecek elektrik kaçakları ölçüm yapılmadığı takdirde tespit edilemeyeceğinden yangın, elektrik çarpması, sızıntılar yaşanabilir. Topraklama ölçümü de elbette belli sınırlar çerçevesinde yapılmaktadır. Topraklama ölçümü yönetmeliği üzerinde belirtilen hususlar dışında dışında bir ölçüm yapılaması söz konusu değildir.

Topraklama ölçümü yönetmeliği dahilinde kontrol edilecek olan elektrik tesisatı normal ölçüm ile kontrol edilmelidir. Bu da meger ile yapılan ölçüm demektir. Günümüzde en sağlıklı ve pratik sonucu veren meger sayesinde hem ölçüm yapan kişi ekstra bir külfet altında kalmıyor hem de binanın elektrik tesisatı hakkında en doğru sonuca ulaşılıyor. Topraklama ölçümü yönetmeliğinde yer alan bir diğer konuda ölçümü yapacak kişinin kim olduğudur. Ölçüm kimi zaman firmalara tarafından yapılsa da kimi zamanda bireysel çalışanlar tarafından yapılmaktadır.

Bir firma ile çalışmıyorsanız, tesisatınızı kontrol edecek olan kişinin geçerli bir izin belgesi olduğundan emin olmalısınız. Yoksa hazırlanılan topraklama ölçüm raporu geçersiz sayılacaktır. Ayrıca binada yaşanacak riskte cabası. Topraklama ölçümü yönetmeliğinin açıkça belirtmiş olduğu konuya göre rapor bir elektrik mühendisi tarafından veya bu işi yapabileceğine dair sertifikası/izni olan bir kişi tarafından yapılmalıdır. Böylece hem yönetmelik uygulanmış, hem de güvenlik sorunu yaşanmamış olacaktır.

Etiketler