Topraklama Ölçümü Yapan Firmalar

15.10.2019

Topraklama ölçümünün yapılması elektrik sistemi kurulduktan sonra hemen yapılmalıdır. Çünkü topraklamanın olmaması halinde prizlerin kullanıma açılması tehlikeli olacaktır. Bunun içinde bir binada elektrik tesisatı kurulduktan sonra mutlaka bilir kişi tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Topraklama ölçümü yapan firmalar bu uzmanları binanıza göndermektedir. Bu sayede güvenli bir elektrik tesisatı kurulmuş olur.

Topraklama ölçümünde gelen uzman önce binayı ve yapısını inceler. Sonrasında elektrik tesisatının nereden geçtiğini ve hangi materyallerin kullanıldığını inceler. Bunun ardından normal yöntem ile toprak megerini ölçer. Toprak direnci ölçerler son dönemde oldukça gelişmiştir. Artık uzmanlar bir yığın alet ile ölçüm yapmak yerine dijital meğer kullanmaktadır. Bu yeni cihazlar hem pratik hem de kullanımı kolaydır.

Topraklama ölçümü yapan firmalar da mutlaka bir elektrik mühendisi bulunmaktadır. Bunun sebebi de teoride öğrenilmiş olan bilgilerin pratiğe aktarılmasının kolay olmasıdır. Mühendis yaptığı elektrik tesisatı incelemesinde gerekli olan topraklama işini de belirler. Böylece firma güvencesi ile bir mühendis tarafından binanız incelenmiş olur. Bu firmalar da çalışan diğer elektrik tesisatçılarının da kesinlikle bu alanda uzman olduklarına dair bir sertifikası olmalıdır. Topraklama ölçümü yapan firmalar eleman alırken bu konuya dikkat ettikleri için ekstra bir araştırmaya gerek yoktur. Ancak size hizmet sunan kişi bir firmadan gelmiyorsa, bu konuda uzmanlığının olduğuna dair bir belge görmeyi talep etmelisiniz. Çünkü elektrik tesisatınızdaki aksama sonrasında, yangın ya da elektrik çarpması gibi sorunlara neden olabilir.

Etiketler