Topraklama Ölçümü Neden Yapılır?

06.07.2020

Topraklama Ölçümü Neden Yapılır?

    Topraklama ölçümü çok önemli bir işlemdir. Topraklama, elektrik kaçağına karşı alınmış bir önlemdir. Bu önlem hayatidir. Topraklamada kaçak elektrik toprağa verilir. Bu sayede canlı hayatı ve kullanılan cihazlar korunur.

    Topraklama ölçümü, elektrikli işletme araçlarının, aktif olmayan metal olan bölümlerinin, iletken vasıtası ile toprakla birleştirilmesi işlemidir. Bu sisteme topraklama tesisatı denilir.Topraklama ölçümü, topraklama direnci test cihazı ile yapılır.

Toprağın yalıtkanlık direncinin ölçülmesi, topraklama megeri isimli alet ile yapılır. Yani Meger (topraklama kaçak ölçüm cihazı) hatta bulunan kaçakları ölçer. Bu ölçümlerin belli standartları vardır. En başında söylediğimiz gibi hayati önem taşımaktadır.

Topraklama Yapılmasının Nedenleri:

Topraklama yapıldığında, cihazda bulunan kaçak akımlar toprağa akar. Can güvenliği ve cihazların zarar görmemesi açısından bu durum çok önemlidir.

Topraklama yapılmasının belli standartları vardır. Elektrik tesislerinde topraklama yönetmeliği gibi bu işlemlerin belli prosedürleri vardır.

   Topraklama ölçümleri, yetkili kişilerin kontrolünde yapılmaktadır. Ayrıca ölçüm sonuçları da raporlanmaktadır.Topraklama ölçümü esnasında kullanılan cihazlar sağlam, güvenilir ve kalibrasyonu yapılmış olmalıdır. Ölçüm yapılan yere göre de hareket edilmelidir. Ölçme işlemleri belirli periyotlarda gerçekleştirilmelidir. LOFT Enerji A.Ş. olarak, alanında uzman kadromuz ve tecrübemiz ile, sizlerin bu konularda yanınızdayız. İstediğiniz zaman bizlerden bilgi alabilirsiniz.

LOFT Enerji A.Ş. İletişim Bilgileri:

Adres: İvedik Osb Mahallesi 1398 Sokak Loft Plaza No: 3 Yenimahalle – ANKARA

E-Mail: bilgi@loftenerji.com.tr

Telefon: 0312 394 07 40

 

 

Etiketler