Paratonerler Kaç Metreyi Korur

15.10.2019

Paratoner kullanımı yıldırım riskini ortadan kaldırmak için binalarda kullanılan bir sistemdir. Buluttaki elektronlarla etkileşime girerek, yıldırım oluşumunu önlemektedir. Bu sayede yüksek binaların yaşadığı riski yok etmiş olur. Paratonerler farklı türlerde olduğu için paratoner kaç metreyi korur sorusuna sabit bir yanıt vermek mümkün değildir. Türlerine göre korudukları alan da değişmektedir.

Paratonerler binanın yapısı, çevre faktörü, binanın uzunluğu ya da genişliği gibi faktörler göz önüne alınarak kullanılmaktadır. Bu yüzden de paratoner sistemi kurulacak olan binanın ilk olarak uzmanlar tarafından incelenmesi gerekmektedir. Çevrede bulunan diğer binalar ve onların uzun ya da kısa oluşu da kurulacak olan paratonerin türünün belirlenmesinde etkilidir. Eğer çevrede uzun binalar yoksa ve yapılacak olan bina da kısa, sivri çıkıntıları olmayan bir bina ise kafes paratoner kullanılır. Böylece tüm bina yıldırımdan korunmuş olur. Kafes paratoner genel olarak maliyeti yüksek olduğundan pek tercih edilmemektedir. Ancak etrafı boş olan ve yüksekliği az olan binalar için en ideali budur.

Paratonerler kaç metreyi korur hesabı da aktif paratonerlerde çoğunlukla 79 metre ile 107 metre arasında bir yarıçap ile hesaplanır. Risk denemelerinin yapıldığı sırada kurulmuş olan paratonerin hangi mesafeye kadar etkili olacağı kesin olarak tespit edilebilir. Uzmanlar bunun için o bölgeye düşmesi muhtemel yıldırımların şiddetini ve açısını hesaplayarak, çalışma yapar. Risk analizinde binanın yapısı ve coğrafi durumu da oldukça etkili olan iki faktör olacaktır.

 

Etiketler