Paratoner Ölçümü Değerleri

15.10.2019

Elektrik tesisatında ortaya bir çıkabilecek kaçak, yıldırım düşmesi gibi ani gelişen bir yüksek voltajlı durum gibi konular altındayken bina güvenliğini sağlanabilmesi adına öncesinde doğru bir topraklama çalışması yapılması gerekmektedir. Topraklama çalışmasını yapacak ekibin uzman mühendislerden oluşması ve topraklama hakkında detaylı bir bilgiye sahip olması gerekir.

Topraklamanın başladığı ilk nokta olan paratoner ölçüm değerleri veya diğer adıyla topraklama ölçüm değerlerinin doğru analiz edilmesi ve sonrasında binada uygulanacak olan maddelerin doğru seçilmesi gerekir. Paratoner ölçümü değerleri, özgül direnç testi sonrasında ortaya çıkan toprak iletkenlik katsayısı anlamına gelmektedir. Ankara ve çevre ilçelerde yaşayan müşterilerimiz için topraklama çalışmalarını son derece büyük bir hassasiyet içerisinde gerçekleştirmekteyiz.

Bir arada çalıştığımız arkadaşlarımızın tamamı elektrik-elektronik mühendisleri odasına kayıtlı ve topraklama yeterlik belgesini almış mühendislerden oluşmaktadır. Topraklama çalışmasına dair olan bilincin ülkemizde son birkaç yılda attığı gözlemliyoruz. Bunun temel sebebi ise ortaya çıkarılan yasa ve bu yasanın yapılmadığı durumlarda uygulanacak olan cezai işlemlerdir.

Binadaki can güvenliğini koruma altına almak ve 2016 yılında yapacak olan denetlemelerde cezaya kalmamak için topraklama çalışmalarınızı ve bakımlarınızı zamanda yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Paratoner ölçümü değerleri kum, çakıl, kaya gibi sert seminerim bulunduğu alanlarda 250 ile 500 büyük değerler arasında oluşurken, killi veya bataklık topraklarda çok daha düşük değerlerle oluşmaktadır. Paratoner ölçümü hesaplanırken mühendisliği kullandıkları metotlar sonrasında ortaya çıkan katsayı değerleri paratoner montaj yapılırken hangi ürünlerin kullanılacak konusunda önemli bir bilgi vermektedir.

 

 

Etiketler