Paratoner Nedir, Nasıl Çalışır?

02.04.2020

Paratoner Nedir, Nasıl Çalışır

     Hava olayları reaksiyonunun temeli olan bulutlar birbirlerine sürtünerek çok büyük bir enerji birikimi oluştururlar. Bu enerji birikiminin yer yüzüne iletilmesi durumuna yıldırım düşmesi denir. Yıldırım enerji yüklü bulutların enerjilerini yıldırım düşmesi sonucu toprağa veya bulduğu iletkene iletmesi ile oluşur. Bu enerji iletimi çok yüksek gerilimdedir. Bu kadar yüksek bir gerilim yer yüzü ile temas ettiği noktada büyük hasarlar gerçekleştirebilir. Yangın çıkması, düştüğü alanı yakması ve canlı varsa bu canlıların hayatlarını kaybetmesine sebep olur.

    Paratoner enerji yüklü bulutlardaki enerjiyi kendi üzerlerine çekerek zararsız bir şekilde toprağa aktarılmasını sağlar. Basit bir topraklama mantığı ile çalışır. Yıldırımın düştüğü yere zarar vermemesi için pontasiyel risk oluşturan veya yıldırım düşmesi sonucu büyük hasar meydana gelebilecek yerlerde paratoner olması oldumça önem arz eder.

Ankara Paratoner

     Başta Ankara paratoner uygulamaları olmak üzere, tüm Türkiye'de paratoner uygulamarı yapmak gereklidir. Ülkemizde yıldırım düşme indeksi oldukça yüksektir. Her sene yıldırım düşmesi sonucunda çok fazla  can ve mal kaybı yaşanmaktadır. Loft Enerji A.Ş. tüm paratoner uygulamalarının, projelendirilmesi, uygunluğunun test edilmesi, uygulanması ve ölçümlenerek raporlanması faaliyetlerini uzman mühendisleri ile yapmaktadır.

Etiketler