Paratoner Ne Kadar Koruyucudur?

05.06.2020

Ülkemizde bir yılda ortalama 900'den fazla yıldırım düşmesi sonucunda yangın çıkmaktadır. Bu yangınlar çoğu zaman yerleşim yerlerinden uzak yerlerde çıksada ara sıra yerleşim yerlerine ve üretim tesislerinde de çıkmaktadır. Yoğun enerji yüklü bulutlardan boşalan yüksek gerilimdeki elektrik düştüğü yerlerde ciddi maddi hasarlar bırakmaktadır. Paratoner bu yıldırımlardan ve yıldırım düşmesi sonucundan çıkabilecek yangınlardan kolunmanın en etkili ve ucuz yöntemlerinden biridir. Yıldırım düşmesi sonucunda elektronik cihazların elektronik devleri zarar görür. Ayrıca bu yüksek gerilim yangın çıkmasınada sebep olur. Yıldırım insanların çevresine düşmesi sonucunda insanlarında vucudundan geçen yüksek gerilimli elektrik can kayıplarına neden olur.

Paratoner bir diğer adıyla yıldırım savar, elektrik yüklü bulutların yüksek gerilimli elektrik yükünü kendi üstüne çeker. Bakır iletken kablolar ve topraklama çubuğu sayesinde bu yüksek gerilimli elektriği güvenli bir şekilde toprağa iletir. Paratoner kurulumu oldukça kolaydır. kurulduktan sonra yıldırımlardan korumaya hemen başlar. 

Paratoner kurulduktan sonra periyodik olarka ölçümlenmelidir. Elektrik mühendislerince ve avometre adı verilen bir cihazla paratonerlerin yüksek gerilimli yıldırım düşmesi sonucu oluşan elektrik akımının toprağa iletim değerlerini ölçerler. Bu ölçümler sonucunda gerekli görülürse topraklama hatlarında iyileştirme yapılır.

Loft Enerji A.Ş. gerek paratoner uygulamlarında gerekse de paratoner ölçümünde tecrübeli mühendisleri ile kontrol ve uygulama yapmaktadır. Tecrübeli mühendisleri ve uzman teknik ekipleri ile tüm paratoner işlerinde belgeli ve garantili iş yapmaktadır.

İletişim Bilgilerimiz:

İvedik Osb Mahallesi 1398 Sokak Loft Plaza No: 3 Yenimahalle – ANKARA
bilgi@loftenerji.com.tr
0312 394 07 40

Etiketler