Paratoner Nasıl Yapılır?

01.05.2020

Paratoner Nasıl Yapılır?

Paratoner Nedir?

Paratonerin Türkçe adı yıldırımsavardır. Yıldırımsavar, havadaki elektrik yükünü, toprağa aktarmayı sağlar. Yıldırımdan korunmayı sağlayan paratoner, çok önemli bir araçtır ve insanları can ve mal kaybından korur.

Yıldırımlar, en temel mantık ile, iki bulutun sürtmesi ile aralarında olan elektron boşalması etkisi ile oluşan şimşeklerin, elektron alışverişi yapması sonucu oluşur. Yıldırımlarda elektrik yükü çok fazladır ve direkt temaslarında çok büyük zarar verebilirler.

Bu noktada paratoner bizleri korur.

Paratoner Nasıl Yapılır?

Paratoner herkesin bildiği gibi çok önemli bir araçtır. Bizi, çok büyük afetlerden korur. Peki paratonerin nasıl yapıldığı hakkında fikriniz var mı? İşte sizlere paratonerin nasıl yapıldığını açıklıyoruz.

Paratoner, iletken bir tel, ucu sivri olan iletken bir çubuk ve metal bir levhadan oluşur. Paratoneri oluşturan bu malzemelerden iletken levha, toprakta bulunur. Sivri uçlu olan iletken çubuk ise, nereyi korumak istiyorsanız oraya monte edilir. Caminin minaresi, gökdelenin en üst bölümü, binanın çatı kısmı gibi. Toprağa gömülü olan metal levha ile, sivri uçlu iletken çubuk arasında bağlantı yapılır. Yıldırım etkisini, paratoner bu sayede toprağa iletir. İşte paratonerin yapılışı bu şekildedir.

LOFT Enerji A.Ş. ailesi olarak, paratoner, faraday kafesi, parafudr işlerini, büyük bir titizlikle gerçekleştiriyoruz. Uzman ekibimiz, yüzde yüz müşteri memnuniyeti sağlayacak şekilde çalışarak, işi size teslim ediyor. Geçmişte işlerini yaptığımız ve referansımız olan müşterilerimiz, yaptığımız işlerden çok memnun kalmıştır. Yaptığımız işlerde müşteri memnuniyeti en temel ilkelerimizden olduğu için, bu konuya çok hassas yaklaşıyoruz. LOFT Enerji A.Ş. ailesi olarak, paratoner işleriniz için bizimle iletişime geçerek, konu ile alakalı detaylı bilgi alabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz:

İvedik Osb Mahallesi 1398 Sokak Loft Plaza No: 3 Yenimahalle – ANKARA

bilgi@loftenerji.com.tr

0312 394 07 40

 

Etiketler