Paratoner Kullanım Amacı

21.07.2020

Paratoner Kullanım Amacı

Paratonerin kullanım amacı, yıldırım ile gelen elektrik yükünün, çevreye zarar vermeden toprağa iletilmesidir.

Yıldırımı temel olarak tanımlarsak, yeryüzü ile bulut arasındaki elektrik boşalması diyebiliriz. Yıldırım düz bir şekilde değil, zigzaglı bir yol çizerek aşağı doğru iner. Yıldırımlar genellikle yağmurlu havalarda oluşur.

Yıldırım Kümülonimbus Bulutlarda görülür.

Yıldırım Çarpması Nedir?

Yıldırım çarpması yüzyıllardır insanların çok korktuğu bir durumdur. Yıldırım çarpması can ve mal kaybına neden olabilir. Doğal bir felaket olan yıldırım çarpması nedeniyle, binlerce insan can ve mal kaybına uğramıştır. Bu anlamda yıldırımdan korunma sistemleri çok önemlidir. Cüzi ücretler ile yıldırıma karşı canınızı ve malınızı korumanız mümkündür.

Dünya genelinde ortalama olarak yılda 24 Bin kişi yıldırım çarpması sonucu hayata veda etmektedir. Bu sayının yaklaşık on katı kadar insan da, yıldırım düşmesi sonucu yaralanmaktadır. Yıldırım çarpması durumu, açık arazide, elektrikli eşyaların yakınındayken, telefonla konuşurken, su kenarında balık tutarken genellikle daha çok düşme ihtimali yüksek olan bir durumdur. İstatistikler bunu göstermektedir. Yıldırımdan korunma sistemlerinden birisi olan paratoner, can ve mal kayıplarını engeller. Yıldırımdan korunma sistemleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz. LOFT Enerji A.Ş. olarak, sizlere bu konuda detaylı bilgilendirme yapabiliriz.

Binalara ya da uygun yerlere monte edilen yıldırımdan korunma sistemleri, yıldırımın mümkün olan en düşük hasarla yeryüzüne transfer edilmesine olanak sağlar.

LOFT Enerji A.Ş. İletişim Bilgileri:

Adres: İvedik Osb Mahallesi 1398 Sokak Loft Plaza No: 3 Yenimahalle – ANKARA

E-Mail: bilgi@loftenerji.com.tr

Telefon: 0312 394 07 40

 

Etiketler