Paratoner Hayat Kurtarır mı?

28.02.2020

Yıldırımdan korunma araçlarının en düşük maliyetli envanteri paratonerdir. Mevcut yapının en tepe noktasına konularak, koni şeklinde yukarıdan aşağıya koruma sağlayan paratoner etkili özellikleri ile her türlü yapının yıldırımdan korunmasını sağlar. Basit mantık ile anlatmak gerekirse yüksek yıldırım akımını yapı unsurlarına zarar vermeden toprağa iletir.

Havanın kapalı olduğu yağışlı mevsimlerde, hemen her gün bir bölgeye defalarca yıldırım düştüğünü görmüşsünüzdür. Yıldırım düştüğü yerde yangın çıkartabildiği gibi yüksek akım sebebiyle can kayıplarına, elektronik cihazların hasar almasına sebep olur. Bir insana isabet eden yıldırım can kaybına yol açma ihtimali yuzde 99'dur. Yıldırım çarpan insan hayatta kalsa bile vücudunda oluşan yanıklardan ötürü büyük acılar yaşayacaktır.

Yıldırım sadece insanın üzerine düşerek değil yakınına düşerekde büyük zararlar verebilir. 2006 yılında bir futbol sahasının 35 metre yanına güşen yıldırım sebi ile 21 futbolcu yaralanmış, 3 kişi hayatını kaybetmiştir. Toplu yerleşim alanlarında veyaz ısız bölgelerde paratoner sistemleri hayat kurtarır.

Etiketler:

Etiketler