Paratoner Firmaları

15.10.2019

Paratoner hizmeti veren firmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun nedeni de inşa edilen binaların git gide yükseliyor olmasıdır. Gökdelenlerin inşasındaki artış yıldırımlardan korunma gerekliliğinde de artışı neden oldu. Hal böyle olunca da paratoner firmaları devreye girdi. Binaların ve çevrenin korunması için çalışan bu firmalar, binanın öncelikle yüksekliğini temel alarak paratoner sistemlerini kurmaya başladı.

Yağmurlu havalarda yağmur bulutu dediğimiz bulutlar ağırlaşarak yeryüzüne yakınlaşır. Fazlasıyla elektron taşıyan bu bulutlar bazen birbirleri ile etkileşime girer. Böylece yıldırım oluşur. Yıldırım da özellikle yüksekte kalan binalara çarpma tehlikesi oluşturduğundan, koruma gerektirir. Ancak yıldırım düştükten sonra bir koruma sağlanamayacağı için paratoner firmaları, yıldırımı önlemek için paratoner kurulumu yapmaktadır.

Binanın en üst kısmına yerleştirilen yaklaşık 1,5 metre yüksekliğindeki metal çubuk sayesinde yağmur bulutlarından gelen eksi elektronlar nötrlenir. Çubuğun ucundaki eksi elektronlar ise bir ucu toprağa bağlı olan bakır teller aracılığı ile toprağa aktarılır. Bu sayede negatif bir etkileşim yaşanmadan yıldırım oluşumu önlenmiş olur.

Paratoner firmaları, paratoner kurulacak olan binayı öncesinde uzman mühendisler tarafından inceletir. Ardından binaya ve çevreye en uygun olan parametreyi kurar. Bazı binalar çevresel faktörlerden dolayı sadece bina korumasına önem verirken, bazıları da etrafına düşebilecek bir yıldırımın vereceği zararı önlemek için geniş alana etkili olan paratoner tercih eder. Bu seçim de uzman mühendislerin yönlendirmesi ile yapılır.

Etiketler