Paratoner Bakımı Yaptırmanın Önemi

18.05.2020

Paratoner Bakımı Yaptırmanın Önemi:

Paratoner, diğer adıyla yıldırımsavar, en basit ve anlaşılır tanımıyla, oluşan yıldırımı, maddi zararlar vermemesi açısından, toprağa aktarmayı amaçlayan araçtır. Yıldırımdan korunmak için, bazı uygun bölgelere paratoner monte edilir. Paratonerin başlığına gelen yıldırım, aradaki iletken kablo vasıtası ile toprağa aktarılır.

Paratoner, yıldırıma karşı etkin bir koruma sağlar. Yıldırım düşmesi, çok ciddi maddi kayıplara yol açabilir. Büyük bir elektrik yüküne sahip olan yıldırım, düştüğü yeri tahrip edebilir, yangın çıkarabilir, can ve mal kayıplarına yol açabilir. Bu yüzden yıldırıma karşı korunma yöntemi olan paratoner ve paratonerin kontrolleri ve bakımları çok önemlidir.

Sektörde büyük bir firma olan LOFT Enerji A.Ş. ailesi ile iletişime geçerek, teknik konular hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Paratoner Bakımı Yaparken:

Paratoner bakımı yapılırken, paratonerin başlığı kontrol edilir. Burada bir arıza olup olmadığı ve başlıkta bir hasar meydana gelip gelmediği incelenir. Paratoner başlığının bakımı çok önemlidir. Paratoner direği kontrol edilir. Direk sağlam olmalıdır. Paratoner iletkeninde bir hasar var mı yok mu bu durum kontrol edilir. Parçalar kontrol edilir. Paratoner ölçümü yapılır. Bu işlemler teknik ekip tarafından dikkatlice yapılmalıdır. Paratoner sisteminin çalışmaması durumu, olası bir yıldırım düşmesi halinde çok acı sonuçlara sebebiyet verebilir. Özetle bakım işlemleri böyledir. Tabi bu özet geçtiğimiz noktalarda teknik olarak birçok detay bulunmaktadır. O detayları öğrenmek isterseniz, konu ile ilgili detaylı yazılmış teknik makalelere göz atabilirsiniz.

Paratoner bakımını düzgün yaptırmazsanız, paratoner sistemi zamanla işlevini yitirebilir ve artık sizi yıldırımdan korumayabilir. Bu konuda hassas olunmalı ve periyodik bakımlar ile paratonerin çalışıp çalışmama durumu kontrol edilmeli, gerekli müdahaleler yapılmalıdır.

Loft Enerji İletişim Bilgileri:

Adres: İvedik Osb Mahallesi 1398 Sokak Loft Plaza No: 3 Yenimahalle – ANKARA

E-Mail: bilgi@loftenerji.com.tr

Telefon: 0312 394 07 40

Etiketler