Parafudr Nedir2

15.10.2019

Yüksek gerilim tesislerini aşırı gerilime karşı koruyan sisteme parafudr denilmektedir. Aslında parafudr nedir sorusunun en net yanıtı yüksek gerilimin bina sisteminde ya da sisteme bağlı cihazlarda sıkıntı yaratmaması için kullanılan bir alettir. Özellikle yıldırım düşmesi gibi sebeplerden kaynaklanan yüksek şiddetli hasarların önüne geçmeyi amaçlar.

Parafudr nedir? Daha doğrusu nerelerde kullanmak gerekir denildiğindeyse yüksek binalar ya da yüksek elektrik barındıran binalarda kullanılması gereken, enerjiyi hafifleten bir araçtır. Büyük akım darbelerini binada hasar yaratmadan toprağa iletmek için kullanılan parafudr sayesinde, binalarda en ufak bir kesinti ya da hasar oluşmaz.

Yüksek gerilimler iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç yüksek gerilimler genellikle elektrik şebekelerinde meydana gelmektedir. Dış gerilimler ise elektrik hatlarına düşen elektrik sonrası toprak potansiyelinin artması, faz veya toprak hattına yıldırım düşmesi ya da yıldırım düşmesi sonucu meydana gelen manyetik alan gibi durumlarda oluşmaktadır. Bu akımların giderilmesi için de Faraday Kafesi kullanılmaktadır.

Parafudrun da destekleyicileri mevcuttur. Topraklama rölesi, yüksek gerilim sigortaları, izolatörler, koruma röleleri ve koruma iletkeni bu destekleyicilerden bazılarıdır. Bunlar sayesinde parafudr da korunduğundan bina için çift güvenlik sağlanmış olur. Parafudrun zarar gördüğü pek sık rastlanan bir durum olmasa da çok nadir yaşanan sıkıntılarda hemen değişim yapılması gerekmektedir. Yüksek gerilim tehlikesi taşıyan binaların zarar görmesi sadece binayı değil, çevreyi de etkileyecektir.

Etiketler:

Etiketler