Parafudr Çeşitleri ve Bağlanması

30.07.2020

Parafudr Çeşitleri ve Bağlanması

Parafudr, elektrik sisteminde bulunan fazlarda, yıldırım düşmesi durumunda yaşanılan aşırı akımların kısa devre olmasını sağlayan araçtır.

Parafudr sistemi, kendi içinde sınıflanır. Yüksek gerilim, orta gerilim, alçak gerilim parafudr sistemleri vardır. Parafudr sisteme paralel olarak bağlanır.

Parafudr Bağlanması

Sisteme paralel olarak bağlanan parafudr, fazların çıkışından paralel kablolar ile parafudr fazlarına bağlanır. Bazı parafudr sistemlerinde, fazların paralel bağlanmasının yanı sıra, sistemin ortak nötr kablosundan da parafudrun nötr kablosuna bağlanır. Parafudrun nötr girişine, sistemin nötr kablosu da paralel bağlanır.

Alçak gerilim parafudr sistemleri, B sınıfı, C sınıfı ve D sınıfı olarak ayrılır. B sınıfı olan parafudr sistemleri, hassasiyeti düşük, ani aşırı akım iletimi yüksek olan sistemdir. C sınıfı olan parafudr sistemleri, B sınıfının iletemediği ani aşırı akımları toprağa iletir. D sınıfı parafudr sistemleri, diğer iki sınıftan daha hassas koruma sağlar.

Parafudr Sisteminin Parametreleri:

Iimp= Tip 1 parafudrlar için geçerlidir. Yıldırım darbesi koruma değerini gösterir.

Imax= Tip 2 parafudrlar için geçerlidir. Aşırı gerilim darbesi koruma değerini gösterir.

Uc= Parafudr çalışma gerilimini gösterir

Up= Parafudrun koruma seviyesini gösterir. Yani gelen darbenin indirileceği gerilim seviyesidir.

Imax= 50 kA, Iimp=100 kA olan bir parafudr Tip 1+2 sınıfı, 100 kA yıldırım koruması, 50 kA aşırı gerilim koruması yapar anlamına gelmektedir.

LOFT Enerji A.Ş. olarak, konu ile ilgili olarak tüm merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz:

Adres: İvedik Osb Mahallesi 1398 Sokak Loft Plaza No: 3 Yenimahalle – ANKARA

E-Posta: bilgi@loftenerji.com.tr

Telefon: 0312 394 07 40

Etiketler