Özgül Direnç Ölçümü ankara

15.10.2019

Özgül direnç ölçümü topraklama işlemi öncesinde toprak üzerindeki iletkenlik derecesinin belirlenebilmesi için yaptırılması zorunlu hale getirilmiştir. Direnç testinin en önemli amacı burada toprak direncinin hesaplanması ve beraberinde kullanılacak olan topraklama ürünlerinin hangileri olacağına karar vermedir.

Özgül direnç ölçümü Meger denilen bir cihaz sayesinde son derece pratik bir şekilde hesaplanabilir. Hesaplanan değerler ölçüsünde zeminin türüne göre 20 ile 500 arasında direnç katsayısı (OHM)  ortaya çıkar. Kayalık alanlarda direnç katsayısı yüksek olduğu gibi, bataklık ve yumuşak topraklarda son derece düşük bir iletkenlik görülmektedir. Özgül direnç ölçümü gerçekleştirecek olan ekibin elektrik elektronik odası mühendisliğine kayıtlı olması ve beraberinde topraklama yeterlik belgesine sahip kişilerden oluşması gerekir. Son derece hassas bir işlem olması binada ortaya çıkabilecek elektrik kaçaklarına karşı güvenliğin sağlanması adına önemlidir.

Bu hassasiyeti içeren kanun maddeleri 2015 yılı itibariyle anayasaya da girmiştir. 2016 yılından itibaren topraklama çalışmaları devlet tarafından kurulan özel bir ekiple denetlenecek ve eksik görüldüğü taktirde cezai işlem uygulanacaktır. Özgül direnç ölçümünüzü Ankara ve çevre ilçelerde yaptırmak istiyorsanız eğer uzman ekibimizden fayda olabilirsiniz. Direnç testleri sonrasında ortaya çıkan değerlere göre topraklama işlemi yapılır ve binada oluşabilecek olan tüm elektrik kaçağı ve yıldırım düşmesi gibi olumsuz durumlara karşı önlem alınır.

Etiketler