Katodik koruma ölçümü nasıl yapılır?

15.10.2019

Katodik koruma sistemlerinde ölçüm alınabilmesi için;
– Bakır / Sülfat Referans Elektrodu
– Dijital Avometre veya Multimetre
yöntemleri uygulanır.

Katodik koruma ölçümü yapılması adına referans elektrodunun üst tarafındaki kapağı açılır, açılan hazneye bakır / sülfat eriği koyularak tekrar kapak kapatılır. Artık bakır / sülfat eriyiğinin emmeye başlamasıyla birlikte referans elektrodunun kullanımı başlar. Eğer refenras elektrodunu kullandıktan sonra uzun zaman kullanmayacaksanız, haznedeki bakır / sülfat eriğinin boşaltılması elzemdir. Zımpara yardımı ile referans elektrodunun eriyiğe batırılan bakır çubuğu temizlenir. Naylon poşetin içerisine referans elektrodu koyularak, uzun süre saklanır.

Katodik Koruma Ölçümü Alınması

Katodik koruma sisteminde 1 tane akım, 3 tane potansiyel olmakla birlikte toplam 4 adet ölçüm yapılabilir.

  • Toprak & Sistem Potansiyelli

Ölçüm kutusunda yer alan anotdan gelen uç ile tanktan (borudan) gelen uç şöntlü şekilde birbiriyle bağlanır. 2 V. seviyesine alınan avometre D.C. ile işlem tamamlanır. Referans elektrodu maksimum 50 santimetre uzaklıkta toprağa gömülecek şekle getirilir. (Toprağınız kuru ise saf su dökerek biraz nemlenmesini sağlayabilirsiniz.) Avometrenin bir çubuğu ölçüm kutusundaki şönte, diğeri de referans elektroduna değdirilerek ölçüm okunur.

  • Toprak & Anot Potansiyelli

Ölçüm kutusundaki bulunan şöntün sökülmüş olması ile yapılır. Gelen kablodan yüksek potansiyelli değer veren anot bulunarak ölçüm yapılır.

  • Toprak & Boru Potansiyelli

Toprak & Anot Potansiyelli ölçümünde olduğu gibi şöntün yine sökülmüş olması gerekmektedir. Gelen kablodan düşük potansiyelli değer veren anot bulunur.

  • Anottan Gelen Çekim

Şönt sökülmüş olmalıdır. Avometre D.C. 100 mA. Seviyesine getirilir. Bir uç anota, diğer uç borudan gelen kabloya temas ettirilerek çekilen akım okunur.

Etiketler