Hidroelektrik Santraller ve Termik Santraller

27.12.2020

Hidroelektrik Santraller ve Termik Santraller

Hidroelektrik santrallerin yıllık enerji üretim miktarları, santrale gelen su miktarı ile orantılıdır. Bir yıl boyunca kaynağa gelen suyun miktarı, doğa ile ilgili bir durumdur. Doğa ile ilgili bir durum olduğu için, bu yıl çalıştığı ve verdiği enerji miktarını gelecek yıl veremeyebilir. Termik santrallerde ise durum böyle değildir. Termik santrallerden istenilen enerjiyi elde etmek mümkündür. Tabi iki santral çeşitinin de kendilerine göre artıları ve eksileri vardır.

Hidroelektrik santralleri çalıştırmak ve çalışmasını iptal etmek çok kolaydır. Termik santrallerin ise çalışması ve hemen kapatılması gibi durumlar kolay değildir.

Hidroelektrik santraller, genellikle enerji gereksinimi yüksek olduğu anlarda çalıştırılır, sonrasında ile kapatılır.

Hidroelektrik santrallerde bulunan regülasyon sistemi ile enerjinin üretimi dengelenir.

Termik santrallerin devreye alınması ve çıkılması zordur fakat yakıt ile çalıştığı için, biz istediğimiz şekilde enerji elde edebiliriz.

Termik santraller, devreye alınma ve devreden çıkış sırasında çok kayıp yaşar. Termik santrallerin kızgın buharının enerji üretimine hazır hale gelmesi için, enerji elde etmek için gerekli olan kazanların uzun süre yanması gerekmektedir.

Enerjinin üretim aşamaları ve daha teknik bilgiler için, internet üzerinden detaylı incelemeler de yapabilirsiniz.

LOFT Enerji A.Ş. İletişim Bilgileri:

Adres: İvedik Osb Mahallesi 1398 Sokak Loft Plaza No: 3 Yenimahalle – ANKARA

E-Mail: bilgi@loftenerji.com.tr

Telefon: 0312 394 07 40

 

 

 

Etiketler