Güneş Enerji Santrali GES Nedir?

18.12.2020

Güneş Enerji Santrali GES Nedir?

Enerji her zaman büyük bir ihtiyaç olmuştur. Gelişen teknoloji ile birlikte enerjiye olan ihtiyaçta artmıştır. Enerjinin elde edilmesi ile ilgili, çevreye zarar vermeden bu işin yapılması da bir gerekliliktir. Güneş Enerji Santralleri yani GES bu anlamda çok uygun bir enerji kazanım sistemidir.

Güneş enerjisi temiz bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. En basit şekilde düşünecek olursak, doğal olarak dünyamıza gelen güneş ışınlarının gücünü kullanarak elde edilen enerjidir.

Güneş enerjisi üretmek için, güneş panelleri gerekmektedir. Güneş panelleri aracılığı ile enerjinin üretildiği yer ise güneş enerji santralleridir.

Güneş ışınlarından gelen enerji parçacıkları GES’lerde bazı ekipmanlar aracılığı ile enerjiye dönüştürülür.

GES’lerde bulunan güneş enerjisi paneli çok büyüktür. En basit mantıkla düşünecek olursak, bazı hesap makineleri de bu mantıkla çalışır. Tabi hesap makinesinde bulunan güneş paneli küçüktür. Hesap makinesinin çalışmasına yeterli olacak kadardır. Farklı örnekler de verebiliriz. Çocuklar için bazı eğitim setlerinde de bu panellerden bulunur. Çocuklar güneş paneli aracılığı ile güneş enerjisini kullanarak, örneğin bir led yakabilirler.

Tabi güneş enerji santrallerinde güneş pilleri de bulunmaktadır. Güneşten gelen enerji, GES’lerde bulunan sistemler ile depolanır.

Güneş, doğal bir enerji kaynağıdır. Güneş bizden para ya da bir karşılık beklemez. Çevreyi kirletmeden enerji üretmemizi sağlar. Bu sistemler bu anlamda çok kullanışlıdır.

LOFT Enerji A.Ş. İletişim Bilgileri:

Adres: İvedik Osb Mahallesi 1398 Sokak Loft Plaza No: 3 Yenimahalle – ANKARA

E-Mail: bilgi@loftenerji.com.tr

Telefon: 0312 394 07 40

 

 

Etiketler