Genleşik Topraklama Ağı 2

15.10.2019

Gelişen teknoloji ile birlikte elektrik, elektronik sektörü sürekli kendini yeniliyor ve geliştiriyor. Şüphesiz ki bu buluşlar hayatımızı kolaylaştırıyor, güvenliğimizi sağlıyor ve bizlere yardımcı oluyor. Genleşik Topraklama Ağı tam olarak burada ortaya çıkıyor. Topraklama aslen bir deaktif elektrik ve kaçakların toprağa ulaştırılması işlemine verilen isim. Herhangi bir tesisat hatasında veya paratoner gibi araçlarda kullanılan topraklama ile var olan enerji toprağa aktarılarak olumsuz durumların önüne geçmeyi amaçlar. Toprakalamanın birçok çeşidi mevcut;

  • Derin Topraklayıcı:

Kısaca toprağa saplanan çubuk diyebiliriz bu işleme. Bakır veya geçirgenliği yüksel metalin toprağın derinliklerine batırılması sonucunda var olan elektriğin toprağa aktarılma işlemidir.

  • Yüzeysel Topraklayıcı

Genel olarak derine gömülmesiyle öne çıkar. Yatay olarak yüzeye yerleştirilen iletkenle yine enerjinin toprağa aktarılması sağlanır.

  • Levha Elektrodla Topraklama

İki türden daha ayrı bir topraklama yöntemidir. Genleşik Topraklama Ağı gibi özel sistemler ortaya çıkmışken bu tür fazla tercih edilmemektedir. Özellikle Amerika ve Avrupa ülkelerinde neredeyse tarihe karışmıştır. Bu sebeple Topraklama Yönetmeliğinde kullanılmasının tavsiye edilmediğini söyleyebiliriz. Batı medeniyetlerinde artık tarihe karışmış bu yöntem ülkemizde hala çok sık kullanılmaktadır

Genleşik Topraklama Ağı en son buluşlar arasında kendine yer ediniyor. Göz ve dokunma gerilimlerini düşüren, küçük topraklama değerlerine ulaştıran bu yöntemde belirli yöntemler öne çıkmaktadır. Tesislerde özellikle, potansiyel dengeleme ve izolasyon çok önemlidir. Güvenlik halısı adı verilen küçük gözlü ağ topraklayıcıları da bu yöntemin içerisindedir.

Etiketler