Franklin Çubuğu (Paratoner) Çalışma Mantığı

06.05.2020

Franklin Çubuğu (Paratoner) Çalışma Mantığı

Franklin Çubuğu yani paratoner, yakalama ucu sistemleri, metal bir uç, metal uca bağlı ve aşağı toprağa doğru inen bir iletken ve topraklama sisteminden oluşur.

Franklin çubuğu pasif korunma yöntemi, insanları can ve mal kaybından korur.

Yüksek bir noktaya metal yakalama ucu yerleştirilir ve yıldırım bu metal uca ulaşır. Ardından aradaki iletken vasıtası ile toprağa gönderilir.

Bu Yöntem Nerelerde Uygulanır?

Franklin Çubuğunun kullanım alanlarına en güzel örnekler, cami minareleri, deniz fenerleri gibi yapılardır.

Peki kimdir bu Franklin?

Benjamin Franklin, tarih sahnesinde çok önemli bir bilim adamıdır. Günümüzde dahi yapılan birçok teknolojik gelişimin temelinde, onun imzası vardır çünkü Franklin, elektrik yüklerinin artı ve eksi değerler aldığını ilk bulan kişidir. Bu çok önemli bir buluştur.

Franklin, ilk olarak basit bir paratoner geliştirmiştir. Basit sivri uçlu bir iletkeni, direkt toprağa bağlamıştır. İlk etapta demir, sonra ise platin kullanmıştır.

Franklin bir süre paratoner üzerinde çalışmalar yaptı. Nihayetinde 1752 yılında, 25 metre uzunluğunda yaptığı paratoner, binanın üzerinde kuruluyken, yıldırımı çekti ve toprağa iletti. Franklin’in yaptığı işin ne kadar önemli olduğu o gün anlaşıldı. Artık yıldırımı çeken ve toprağa ileten bir buluş vardı. Bu muhteşem bir şeydi.

Ardından paratoner sistemi geliştirildi. 1884 yılında fizikçi Melsens, Faraday Kafesi ile ilgili çalışmalar yaptı.

Franklin çubuğu, amaç olarak, sivri uca gelen yıldırımı toprağa verir. Böylece yıldırımın binaya ya da o yapıya düşmesi, ya da yakın çevrede bir yere düşmesi engellenmiş olur.

Franklin çubuğu, binaların, fabrika bacalarının, asansör kulelerinin, siloların, camilerin üstlerinde bulunur.

LOFT Enerji A.Ş. olarak, sektörde birçok referansımızın bulunması ve referanslarımızın yaptığımız işten memnun kalmaları, bizlerin gurur kaynağı olmuştur. Üstün tecrübemiz ile, sektörde marka konuma gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

İletişim Bilgilerimiz:

İvedik Osb Mahallesi 1398 Sokak Loft Plaza No: 3 Yenimahalle – ANKARA
bilgi@loftenerji.com.tr
0312 394 07 40

 

Etiketler