Franklin Çubuğu

15.10.2019

 

Franklin çubuğu, Benjamin Franklin tarafından geliştirilmiş olan en eski yıldırımdan korunma yöntemidir. Oldukça basit bir yönteme sahip olan bu araçta sivri uçlar toprağa bir iletkenle bağlanır. Bu sayede elektronlar toprağa aktarılır. Yüksek uçlara konulan sivri metaller bir iletken ile toprağa bağlandıktan sonra işlem görmeye başlar.

Franklin çubuğu ve türevlerinin yıldırımı çekme özelliği yoktur. Ancak kullanılan sivri metal uçlar, pasif yakalama uçları, yıldırımdan korunmak için yeterlidir. Bilinen en eski yıldırımdan korunma yöntemidir. Şimdilerde artık gelişmiş daha teknolojik paratonerler kullanılmaktadır. Benjamin Franklin tarafından geliştirilen bu yöntemin ilk denemesinde Franklin yıldırımdan korumak istediği bölgeye metal çubukları dizdikten sonra bu çubukları da iletken bir tel ile toprağa bağlamıştır. Franklin’in ortaya çıkarmış olduğu bu koruma yöntemini 1800’lü yılların sonunda Melsens geliştirmiştir. Gelişmiş hali de günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan Faraday Kafesi’dir

Bugünden 200 sene önce bilim adamları tarafından geliştirilen bu sistemler aktif olarak hala kullanılmaktadır. Elbette geliştirilmiş bir düzeyde kullanılıyor olsa da Franklin’in araştırmaları baz alınarak uygulanmaya devam ediyor. Franklin’in küçük çaplı deneyinin ardından aktifleşmiş olan bu sistem sayesinde günümüzde pek çok gökdelen, havaalanı, okul ya da cami doğa olayı olan yıldırım karşısında zarar görmekten kurtuluyor. Elbette en etkili sistem de olsa eğer gerekli destek sağlanmazsa etkisini göstermiyor ya da kısa vadede aksaklıklara neden oluyor.

Etiketler