Faraday Kafesi Nerelerde Kullanılır?

08.05.2020

Faraday Kafesi Nerelerde Kullanılır?

Faraday Kafesinin nerelerde kullanılacağı hakkında bilgileri vermeden önce, faraday kafesinin ne olduğunu anlayalım.

Faraday kafesi, metal bir iletken ile kaplanmış, iletkenler ile ağ gibi örülmüş, içeride bulunan cismi dışarıdaki elektrikten koruyan sistemdir. Elektrik akımı kafesten içeri giremez ve içerideki cisim korunmuş olur.

Faraday kafesinde, pozitif ve negatif yük dağılımları oluşur. Kafese pozitif yük verdiğinizde, kafese yük verdiğiniz yer kafes kısmında negatif yüklerle dolar, diğer kısımda ise pozitif yüklerle dolar. Kafeste zıt elektromanyetik alan yaratılmış olunur. Alanlar da birbirlerini nötrler.

Peki nasıl elektrik akımı içeri giremez sorusuna cevap ise, Faraday Kafesi topraklama ile elektriği iletir.

Topraklamanın iyi yapılması ve kafesteki iletkenlerin sarılma sıklığı, faraday kafesinin kalitesini etkiler.

Faraday kafesinden en yüksek verimi almak istiyorsanız direkt olarak toprağa bağlamalısınız. Faraday Kafesi içerisini, elektromanyetik dalgalardan korumak istiyorsanız, faraday kafesi ağ gözü sıklığını artırmalısınız.

Bilimsel olarak açıklamamız gerekirse, atomların en dış yörüngedeki valansları yani değerlik elektronları, atomlardan ayrılarak hareket edebilir. Kapalı bir yüzeyi olan iletken bir cisim, elektrik alan içine yerleştirilince, elektronlar elektrik alan sıfırlanıncaya kadar hareket eder.

Peki elektrik alan sıfırlanınca ne olur? Tabi ki artık hareket olmaz. Faraday kafeside aynen bu ilke ile çalışır. Kafes içerisindeki cisimler, dışarıdan gelecek elektrik alana karşı korunur.

Bina içi gizli telsiz görüşmelerinin dışarıya sızmaması içinde faraday kafesi kullanılır.

 Faraday kafesinin ne olduğunu yazı ile değil de görsel videolar ile de anlayabilirsiniz. Yazı ile anlamak biraz soyut kalabilir. Bunun için internette yüzlerce farklı video bulabilirsiniz.

Faraday Kafesi Kullanım Alanları:

Dışarıdaki manyetik alanın kafes içerisine ya da kafes içerisindeki manteyik alanın dışarıya çıkmamasını istiyorsanız, faraday kafesi kullanabilirsiniz.

* Bina içi önemli telsiz görüşmesinin yapıldığı yapılar.

* Yanıcı ya da patlayıcı madde bulunduran depolar.

* Radyo frekansı yayan cihazlar.

LOFT Enerji A.Ş. ailesi olarak, hizmet verdiğimiz tüm alanlarda, sizlerin güveni, huzuru ve mutluluğunu düşünerek çalışıyor ve uzman ekibimize güveniyoruz.

Referanslarımızın bizler ile ilgili olan çok olumlu yorumları, her zaman bizlerin gurur kaynağı oldu ve olmaya da devam ediyor.

İletişim Bilgilerimiz:

Adres: İvedik Osb Mahallesi 1398 Sokak Loft Plaza No: 3 Yenimahalle – ANKARA

E-Mail: bilgi@loftenerji.com.tr

Telefon: 0312 394 07 40

 

 

 

Etiketler:

Etiketler