Faraday Kafesi Nerede Nasıl Kullanılır?

04.07.2020

Faraday Kafesi Nerede Nasıl Kullanılır?

Faraday kafesi, yapıldığı yeri dışarıdaki elektrik alandan koruyan, iletken metal ile kaplanmış ya da iletkenler ile ağ gibi örülmüş koruma sistemleridir. Faraday kafesinin ismi, bu sistemi bulan kişiden geliyor. 1836 yılında Fizikçi Michael Faraday tarafından bulunmuştur.

Faraday Kafesi farklı yerlerde kullanılabilir. Bunları örnekleyecek olursak: Patlayıcıların olduğu binalar, Radyo frekans yayan cihazlarda, telsiz ile haberleşilen binalar, sosyal amaçlarla kullanılan yerler gibi birçok alanda kullanılabilir.

Örneğin yanıcı ve patlayıcı maddelerin bulunduğu binalarda, faraday kafesi dış kafes tipinde uygulanır. Binanın dışında bulunan yüksek noktalara, sivri uçlu metaller yerleştirilir. Sistemde bulunan iletkenler ve sivri metaller, birbirleri ile bağlanır ve topraklama işlemi yapılır.

Radyo frekans yayan cihazlarda ise, cihazın koyulduğu kabinler dışarıya parazit radyo sinyalleri yaymasın amacıyla, dış metal kılıfından topraklanır.

Telsiz ile haberleşilen binalarda ise, yapılan telsiz görüşmelerinin dışarıya sızmaması için yani dışarıdan istenmeyen bir dinleme olayının gerçekleşmemesi için kullanılır.

Bazı sosyal alanlarda ise insanların teknoloji ile bağlarının kesilmesi istenilirse, bu sistem kullanılır ve telefonlar çekmez, internete bağlanamazsınız. Bu uygulamayı yapan sosyal mekanlar bulunuyor.

Bazı metallerde faraday kafesi oluşturabilir. Örneğin asansör içerisinde telefon sinyalinin çoğu zaman alınamamasının nedeni, asansörde bulunan metal parçaların faraday kafesi oluşturmasıdır.

Mikradalga fırınlarda bulunan dalgaların dışarı çıkmaması için de, fırın metal ile kaplanır. Bu durum sayesinde faraday kafesi oluşur.

LOFT Enerji A.Ş. olarak, Faraday Kafesi ile ilgili fiyat bilgisi ve bilgi almak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Loft Enerji A.Ş. İletişim Bilgileri:

Adres: İvedik Osb Mahallesi 1398 Sokak Loft Plaza No: 3 Yenimahalle – ANKARA

E-Posta: bilgi@loftenerji.com.tr

Telefon: 0312 394 07 40

Etiketler