Doğalgaz Topraklaması Neden Önemlidir?

20.12.2019

Ankara Doğalgaz Topraklaması Neden Önemlidir?

    Topraklama, teorik olarak oluşabilecek bir elektrik kaçağı sonucunda ortaya çıkan elektiriğin toprağa verilerek pasifize edilmesini sağlayan hayati önem taşıyan işlemin adıdır. Pratikde uygulaması oldukça kolay olan topraklama can ve mal güvenliği için çok çok önemli bir husustur.

    Doğalgaz topraklaması, binanın veya doğalgaz hattı çekilmiş yapının, doğalgaz borularının, iletken bir tel ile topraklamasının yapılmasıdır. Yeni binalarda yapım sırasından uygulansada eski binalarda maalesef doğalgaz topraklaması yapılmamış olarak karşımıza çıkar.  Ankara doğalgaz topraklaması yapılırken, ilk önce yapının mevcut topraklama hattının olup olmadığı kontrol edilir.  Hat mevcut ise topraklama ölçümü yapılır. Ölçüm sonucunda gerekli değerler sağlanırsa, iletken bir kablo ile doğalgaz hattı topraklama hattına bağlanır. Eğer yapıda topraklama hattı yok ise bakır bir kazık toprağa çakılarak, topraklama hattı bu kazığa verilir. 

Binaların temeline dahil edilmiş olan topraklama hattı bakır kazıklara nazaran daha iyi sonuçlar verdiği için binaların topraklama hattına bağlant yapılması doğalgaz topraklaması için daha güvenlidir.

Etiketler