Benjamin Franklin ve Bilimsel Çalışmaları

05.08.2020

Benjamin Franklin ve Bilimsel Çalışmaları

Özellikle paratoneri bulması ile herkes için önemli olan Benjamin Franklin, 1706 yılında doğmuş, 1790 yılında ölmüştür. Kendisi yayımcı, yazar, mucit, filozof, bilim insanı, siyasetçi ve diplomattır.

On yedi kardeşi olan Benjamin, küçük yaşta okulu bıraktı. Abisinin yanında çırak olarak hayatına devam eden mucit, edebiyat çalışmalarına başladı. Ardından sigorta şirketi kurdu.

Amerika’da ilk kez gönüllü itfaiye şirketi kuran Benjamin, ardından elektrik çalışmaları ile ilgili önemli çalışmalara imza attı. Şimşeğin elektriksel bir durum olduğunu ortaya çıkaran mucit, uçurtma deneyi sonrası paratoneri keşfetti. Aynı zamanda güneş ışığından daha fazla yararlanabilmek için, saat uygulamasını başlattı.

Keman ve gitar çalmak gibi meziyetleri de olan Franklin, kendi icat ettiği armonikayı ve daha gelişmiş versiyonlarını çaldı.

Franklin’in bulduğu buluşlar arasında, yıldırımsavar (paratoner), cam armonika, Franklin sobası, bifokal gözlük vardır. Hareketli bir yaşantısı olan Franklin, Kuzey Atlantik Okyanusu'na ilgi duydu.

Ünlü mucit, enerjilerin pozitif ve negatif olarak ikiye ayrıldığını fark etti. Yıldırımın elektrikten oluştuğu keşfetti. Elektrik ile ilgili deneyler yaparak, paratoneri buldu.

Günümüzde dahi çok önemli bir yeri olan paratoner sistemi, Benjamin Franklin sayesinde bulundu. Kendisi dünya tarihine geçecek, birçok can ve mal kaybının önüne geçecek çok önemli bir buluşa imza atmış oldu.

Loft Enerji A.Ş. olarak, paratoner bağlatmayı düşündüğünüz takdirde bizimle iletişime geçerek, konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz:

Adres: İvedik Osb Mahallesi 1398 Sokak Loft Plaza No: 3 Yenimahalle – ANKARA

E-Posta: bilgi@loftenerji.com.tr

Telefon: 0312 394 07 40

Etiketler:

Etiketler