Avometre Nedir2

15.10.2019

Günümüzde elektrik tesisatı konusunda oldukça ileri seviye bir teknoloji geliştirilmiştir. Artık yeni sistemde çalışan firmalar, tesisatçılar ve elektrik mühendisleri son teknoloji ürünler kullanmaktadır. Böylece daha güvenli bir sistem oluşturulmuş olurken, tesisatla ilgilenen uzman kişi de rahat etmiş olmaktadır. Son dönem teknolojisi ile geliştirilmiş olan bir cihaz da avometrelerdir. Peki avometre nedir?

Avometre akım (Amper), gerilim (Volt),direnç (Ohm) ve kısa devreyi ölçmeye yarayan bir alettir. Bu elektronik alet sayesinde birden fazla alet taşımaya gerek kalmadan sadece avometre ile istenilen ölçümler yapılabilmektedir. Aynı zamanda bu işlevsel aletin ismi de birleşimden oluşmaktadır. Avometre nedir denildiğinde akla kolaylıkla akım (Amper), gerilim (Volt),direnç (Ohm)’in gelebilmesi için isim Amper, Volt ve Ohm kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuşturAvometre ile ölçüm yapmak da taşımak kadar basittir. Elektrik ve elektronik sektörlerinde kullanımak için üretilmiş olan bu aletler de ölçüm yapacak olan kişinin dikkat etmesi gereken sadece birkaç nokta vardır. O noktalara uygun ölçüm yapıldığında sorunsuz sonuç alınacaktır. Bunlardan biri komutatörle istenilen ölçme değeri seçilmesidir. Diğeri de doğru ölçüm kademesine almaktır. Neyi ölçmek istediğinizin ayarını yaparak alet kullanılmalıdır.

Avometreler analog ve dijital olmak üzere iki şekilde üretilmektedirler. Kullanılacağı alana göre hangisinin tercih edileceği uzmana kalmış bir durumdur. Uzman kişi ölçmek istediği bölgeye ya da ölçüm yapılacak yere göre istediği avometreyi kullanabilmektedir.

 

Etiketler:

Etiketler