Avometre İle Topraklama Ölçümü

15.10.2019

Avometre bilindiği üzere  akım (Amper), gerilim (Volt),direnç (Ohm) ve kısa devre ölçmeye yarayan dijital veya analog türleri bulunan elektronik bir alettir. Avometre aynı zamanda topraklama ölçümü de yapmaktadır. Avometre ile toprak ölçümü de yapılabilmektedir.

Normal ölçümlere nazaran avometre ile toprak ölçümü daha risklidir. Çünkü normalde voltmetre ile yapılan ölçümlerde de her zaman kesin sonuçlara ulaşılamamaktadır. Tıpkı voltmetre ile yapılan ölçümler gibi avometre ile yapılan ölçümlerde de kesinlik daima garanti değildir. O nedenle topraklama ölçümünde kesin bir sonuç elde edilmek istendiğinde normal yöntemler yani megerin kullanılması daha doğru olacaktır.

14

Avometre ile toprak ölçümü yapılmak istendiğinde üzerinde durulacak konu avometrenin nasıl kullanılacağıdır. Avometre eğer analog ise tüm ayarlar uzman kişi tarafından yapılmalıdır. Dijital bir avometre ise buna ihtiyaç yoktur, sadece verilerin girilmesi yeterli olacaktır. Ancak avometrenin analog olduğunu varsayarsak kullanım aşamasında dikkat edilecek iki unsur vardır. Bunlardan birisi ölçüm yapmadan önce komitatörü doğru ayarlamaktır. Cihazda ortada dönen anahtarın doğru yerde sabitlendiğinden emin olmanız gerekir. Diğeri de cihazın doğru ölçüm kademesine alınmış olmasıdır. İstenilen ölçüm kademesine alınmadığı takdir de ölçüm doğru sonuçlanmayacaktır.

Avometre ile toprak ölçümü de diğer akımların ölçülmesi gibi kolaylıkla yapılır. Son teknoloji avometreler kullanıldığında durum daha iyi olacaktır. Son çıkan cihazların hassasiyeti her zaman daha fazladır. Bu da akım ölçerken en ufak direncin bile kayda alınmasını sağlar.

Etiketler