Ankara Paratoner

15.10.2019

Yıldırımdan korunmak için geliştirilen paratoner sistemleri, uygulandıkları bölgeye ve binaya göre farklılık gösterebilmektedir. Bu hizmeti veren uzmanlar tarafından binanın incelenmesinin ardından hangi paratoner türünün kullanılacağına karar verilir. Sonrasında belirlenen paratoner türüne göre gerekli önlemler alınarak kuruluma başlanır. Ankara paratoner de bu hizmeti verenler arasındadır. Ankara’da kurulum yapılacak olan binayı inceledikten sonra en uygun fiyata o binaya kurulabilecek paratoner kullanılır.

Paratoner kurulurken elbette dikkat edilmesi gereken çevresel unsurlar vardır. Yakınında başka hangi binaların olduğu, kurulum yapılacak olan binanın yüksekliği, şekli vb. gibi unsurlar paratoner seçimini direk etkiler. Uyarma mesafesi göz önüne alınarak yapılan hesaplarda paratonerin nereye kadar etkili olacağına ulaşılır. Bu da o mesafe içerisinde yer alan tüm çevresel faktörlerin uygun olmasını gerektirir. Korunma seviyesinin en iyi şekilde hesaplanması da elektro-geometrik yöntemi ile sağlanır.

Ankara paratoner de tıpkı diğer paratoner hizmeti veren yerler gibi bazı konulara titizlikle yaklaşmaktadır. Örneğin teknik imkanların ne boyutta olduğu göz önünde tutulur. Her yöntem farklı bir koruma alanı sağlayacaktır. Kafes yöntemi sadece sarıldığı alanı korurken, aktif paratonerler dairesel bir bölgeyi korur. Bu da çevresel etkiler ve korunmak istenen alan dikkate alınarak, kararlaştırılır. Bir diğer dikkat edilen husus da sistemin maliyeti ve nasıl göründüğüdür. Örneğin, çok yüksekte olan bir bina için kafes yöntemi hem mali hem de estetik olarak kötü bir seçim olacaktır.

Etiketler