Ankara Doğalgaz Topraklaması

Ankara Doğalgaz Topraklaması

ANKARA DOĞALGAZ TOPRAKLAMA RAPORU

Ankara doğalgaz topraklaması, bina iskanları için istenilen belgeler arasında yer alıyor. Yaşam alanlarında elektriksel topraklama ve doğalgaz topraklamasının yapılması, mevzuatlara uygun şekilde yapılması ve raporlanması gereklidir.

Özellikle yeni binalarda ve daha önce doğalgaz topraklaması yapılmamış binalarda, topraklama hatlarının yapılması gereklidir.

Doğalgaz Topraklama Nasıl Yapılır?

Yeni binalarda doğrudan yapılması gereken doğalgaz topraklamaları, daha önce yapılmamış binalarda; topraklama hattının olup- olmadığı kontrol edilerek yapılmalıdır. Doğalgaz topraklaması bulunan yapılarda, ölçümleme yapılır.

Yeterlilik seviyesinin belirlenmesi için yapılan topraklama ölçüm testi sonucuna göre hat çekimi yapılır. Topraklama hattı bulunmayan binalarda kullanılan yöntem, çubuk yani topraklayıcı topraklama sistemidir.

Topraklayıcı; korozyona karşı dayanıklı ve kalite standartlarında imal edilmiş ürünlerden kullanılır. Doğalgaz hatları bulunan yapılarda ise topraklama sistemi, daha verimli direnç değerinin elde edilmesi için uygulanır.

Doğalgaz Topraklaması İçin Gerekli İşlemler

Ankara doğalgaz topraklama raporu, Loft Enerji profesyonelliği ve mühendislik çalışmalarıyla sürdürülmektedir. Doğal gaz topraklaması, ölçümleme ve raporlama alanında gösterilen faaliyetler, SMM (Topraklama Yetkilendirme Belgesi) ile sunuluyor.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından yetkilendirilen belgeler, daha konforlu ve güvenilir yaşam alanları için sunuluyor. Topraklama ölçüm ve raporlama işlemlerinde kullanılan kalibrasyon cihazları, makine ve tüm ekipmanlar, mevzuatlara göre belgelidir.

Doğalgaz tesisatı topraklama işlemlerinde gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Elektrik Mühendisleri Odası birimleri, Ankara şubesine başvuru yapılmalıdır
  • Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yetkilendirilen SMM (Serbest Müşavir Mühendis) üyesi, başvurusu yapılan binada tesisat ölçümü için görevlendirilir.
  • SMM personeli ile bina yetkilisi arasında sözleşme imzalanır
  • Sonrasında tesisat ölçüm raporu düzenlenir ve Elektrik Mühendisleri Odası’na teslim edilir.
  • İletilen doğalgaz tesisat ölçüm raporu, EMO tarafından Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş kurumuna iletilir
  • Başkent Doğal gaz Dağıtım A.Ş belgeler sonrasında doğalgaz hizmetini tekrar devreye sokar. Yani kesilmiş hat var ise açılışı sağlanarak, doğal gaz servisi verilir.

Doğalgaz Topraklamasının Önemi

Doğalgaz tesisatlarında topraklama yapılmasının önemi; statik yükün toprağa iletilmesi açısından gereklidir. Başkentgaz bina topraklama raporu istemi, yaşam alanlarında güven sağlamak ve oturum izni olan binalarda, doğalgaz iletimlerinin en nitelikli biçimde yapılmasını sağlamaktır.

Doğalgaz boruları içerisindeki gaz taneciklerinin, sürtünme nedeni ile oluşturduğu statik yükler, toprağa deşarj edilir. Çeşitli teçhizatlar ile oluşturulan arklar aracılığı ile patlamaların önlenmesi, güvenilir ortamlar oluşturulması için yapılmaktadır.

Doğalgaz Topraklaması Nasıl Yapılır?

Yönetmeliklere göre uygulanan metal aksamlar, ortak topraklama noktasında birleştirilerek yapılır. Bina ve yapılarda bulunan topraklama hatları dahilinde yapılan doğalgaz topraklama hatları, sakıncalı durumların ortadan kaldırılması için uygulanır.

Ancak bina ve yapıların kendi toprak hatları var ise topraklayıcı ile dışarıdan topraklama yapmak gereksizdir. Üstelik güvenlik açısından da önerilmemektedir.

Doğalgaz Topraklama Raporu Yetkileri

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş, doğalgaz topraklama, ölçüm ve raporlama alanlarında yetkili kurumlardır. Bu kurumların yetkilendirdiği mühendisler tarafından yapılan topraklama ölçüm ve raporlama çalışmaları, Şubat 2015 tarihinden bu yana yönetmelikle dahilinde uygulama yapmaktadır.

Yeni binalarda topraklama belgesi ile iskan verilmekte ve topraklama belgesi olmayan yapılarda, doğalgazın kesintisiz olarak verilmesi için belge talep edilmektedir. Topraklama işlemleri ise SMM üyeleri tarafından yapılmaktadır. Belgelerin temin edilmesi için bina yetkililerinin Elektrik Mühendisleri Odası’na başvuru yapması gereklidir.

Başkentgaz saha ekipleri tarafından binalarda yapılan denetimler ile belirlenen yapılar için, topraklama çekimi, ölçüm ve raporlama faaliyetleri sunulur. Genellikle eski binalarda da topraklama sistemi bulunmaktadır. Ancak doğalgaz topraklaması bulunmayan tüm yapılar için kolay ve rahat şekilde işlem prosedürleri sunulmaktadır.

Loft Enerji A.Ş. 200'ü aşkın çalışanı ve 10 yılı aşkın tecrübesi ile Ankara'da ve çevre illerde doğalgaz topraklaması yapmaktadır. Tüm yasal izinlere sahip EMO mühendislerince ve uzman teknik ekibi ile radevu saati belirlendikten sonra yarım gün içerisinde tüm doğalgaz topraklama işleriniz itina ile yapılır.